Využíváte ve vašem bytovém domě odsávání z kuchyňské digestoře, které je připojeno do domovní vzduchotechniky? A máte přehled o tom, kdy naposledy bylo zařízení revidováno a čištěno od prachu? Pokud ne, riskujete nejen újmu na majetku, ale i ohrožení na životě. Čím je vzduchotechnika nebezpečná, a proč je kolem toho mnohdy takový „humbuk“?
Svařování plamenem – víte, co je to autogen? Je to svářecí souprava pro sváření (anebo řezání) plamenem o velmi vysoké teplotě, se kterou mohou pracovat pouze lidé zasvěcení, a s patřičným oprávněním. Každý zkušený svářeč dobře ví, že nesmí za žádných okolností promazat olejem závit u hrdla kyslíkové tlakové láhve, protože by tím došlo k tak masivní oxidaci, která se projeví nekontrolovanou explozí. A k podobným jevům dochází i v zanedbané vzduchotechnice, jestliže se tu nahromadí dostatečné množství mastného prachu, například z kuchyně, může tu dojít k rozsáhlému požáru.
Požár vzduchotechniky je nevyzpytatelný v tom, že jej může zažehnout i drobný tepelný zdroj, a že k tomu dojde bez ohlášení, třeba v noci. Jestliže je potrubí zaneseno silně, může požár ohrozit i více bytů naráz, proniknout k nim skrze stoupačku a zapálit záclony v kuchyni, textilní rolety a závěsy, některé koberce a další hořlavé předměty.
Revize vzduchotechniky upozorňuje na poměrně časté selhávání lidského faktoru, v mnoha panelových domech jsou tato zařízení v provozu desítky let bez prověřování a čištění a lidé si pak vůbec neuvědomují, že by se dostali do problémů velice snadno a rychle. Požáry znečištěné vzduchotechniky mohou udeřit i v době, kdy se nacházíme mimo domov, a nemá-li kdo ihned zasáhnout hasicím (práškovým) přístrojem, požár se snadno rozšíří do celého bytu a nám pak zbydou jen oči pro pláč. Skutečně to není legrace a nevěříte-li, prohlédněte si některé fotky z webu hasičských záchranných sborů.