Nechte si provonět váš koberec

Nechte si provonět váš koberec


Čich je velmi důležitý lidský smysl, který nás mimo jiné chrání před patologickými zdroji, například čichem rozeznáme pach hniloby, zatuchliny či plísně, zkažených potravin atd. Cokoli nám nevoní, je obvykle škodlivé a díky tomu pak nemusíme využívat další smysly k prozkoumávání daného jevu. Člověk údajně dokáže bezpečně rozpoznat až 10 tisíc různých odérů, pachů a vůní a tvrdí se, že ženy mají čich vyvinutější, než muži. S tímto vědomím bychom také mohli přistoupit k našemu koberci. Jestliže koberec zakoupíte jako nový a začnete jej pokládat na podlahu, zřejmě vám neunikne jeho typická vůně. Je stěží zaměnitelná s něčím jiným, a kdyby vás někdo záměrně zavedl poslepu do prostor, kde je právě položený nový koberec, zřejmě byste to rozpoznali po čichu sami. Vůně nového koberce ale brzy vyvane a časem ji může nahradit docela jiný odér, připomínající nemyté zpocené nohy. A to i tehdy, jestliže se o svůj koberec staráte a pravidelně jej vysáváte vysavačem.

svinutý koberec

Vysavač ale nemá takový výkon, aby nasál všechny nečistoty a některé zůstanou zašlapané mezi vlákny, kde se pak stanou potravou pro bakterie. A pokud chodíte po koberci v ponožkách nebo naboso, což většinou bývá, přispíváte k bakteriální kolonizaci koberce a zároveň bakteriím dodáváte výživu z vašeho potu. Díky tomu pak koberec připomíná obnošené použité ponožky.

koberec na podlaze

Existuje ale možnost koberec nechat pravidelně čistit speciálním strojem, který jej zbaví zbytku nečistot i bakterií a samozřejmě i zápachu. V případě potřeby lze koberec ovonět přírodní aromatickou vonnou silicí a docílit tak při čištění koberce mnohem příjemnějšího pocitu, zvláště pokud si na koberec občas sedáte nebo leháte, cvičíte tu a pracujete na notebooku. Bude pak pro vás příznivější nasávat vůni levandule, máty, citrusového ovoce nebo eukalyptu, než propocených ponožek či silonových punčoch.