Máte doma vrták? Omlouváme se s takto naivní otázkou s vědomím, že vrtáky jsou jedny z nejrozšířenějších nástrojů v domácnostech, ovšem míříme tím jiným směrem. Je totiž docela pravděpodobné, že doma budete mít vrtáky s válcovou stopkou, nikoli s kuželovou, a že se bude jednat o nástroje využívané v ručních elektrických vrtačkách.
Vrtáky s kuželovou stopkou jsou již nástroje pro přesnější a náročnější aplikace ve strojírenství, například ve sloupových a stojanových vrtačkách anebo s vrtáním do obrobků na soustruhu. Výhoda mechanismu kuželové stopky spočívá zejména v tom, že samotný kužel je zhotoven s mimořádnou přesností a jakostí povrchu, aby se tím docílilo velmi kompaktního upnutí nástroje. Takto upevněný vrták je pak schopen lépe držet tvar a vrtat s vyšší přesností, v porovnání s vrtáky s válcovou stopkou upínanými do kleštin.
Speciální vrtáky
Strojírenství je velmi obsáhlý obor a vyznat se v něm komplexně je prakticky nemožné, proto se jednotlivá odvětví dělí a specializují podobně, jako je tomu například v medicíně. Jisté odlišnosti panují i v oboru vývoje a výroby strojírenských nástrojů, kam patří i vrtáky s kuželovou stopkou. Ty bývají nejčastěji přímé, s běžnou délkou činné části, ale pak se tu objevují i vrtáky dlouhé, pro vrtání delších a hůře dostupných otvorů například v dutinách obrobků. Existují i vrtáky stupňovité, kde je nejprve otvor předvrtáván a následně dořezáván konečným průměrem. Stupňovitých vrtáků je zapotřebí pro materiály zpravidla tenkostěnné anebo třeba tam, kde se vrtá otvor pro šrouby s válcovou či zápustnou hlavou.
To ale není vše, v kategorii vrtáků naleznete i speciální nástroje pro vrtání slitin hliníku, vysoce výkonné vrtáky pro velké série obrobků a také nástroje s naletovanou břitovou destičkou ze slinutých karbidů. Jak vidíte, i docela obyčejný „vrták“ není nástroj tak obyčejný, jak se zdá.